Oznamy
31. snem ZMOS sa uskutočnil v Senci 8. - 9.9.2021
10.09.2021

SENEC - V dňoch 8. - 9. septembra 2021 v meste Senec sa zišli účastníci 31. snemu Združenia miest a obcí Slovenska, aby zhodnotili svoju činnosť a vyprecizovali priority pre nadchádzajúce obdobie. Medzi predstavenými hosťami snemu bol aj zástupca Združenia hlavných kontrolórov miest a obcí Slovenskej republiky, Ľudovít Budzák, prezident ZHK SR. Združenie bolo predstavené ako jeden z partnerom, s ktorými ZMOS podpísal Memorandum o spolupráci. Predseda ZMOS, Branislav Tréger, vo svojom vystúpení povedal: "Je veľmi veľa tém, ktoré treba riešiť. Vyplynulo to zo spoločenskej objednávk, ale aj z toho, že sme síce v 21. storočí, v digitálnom období ale 38 percent obcí napríkad nemá kanalizáciu, 227 obcí nemá prístup k pitnej vode".Poukázať podľa neho treba aj na problémy s odpadmi, odpadovým hospodárstvom či triedením odpadu, v sociálnej oblasti sa treba legislatívne pripraviť na vývoj demografie a fakt, že počet starších ľudí stúpa. Hovoriť by sa tiež malo o zákone o verejnom obstarávaní, ale aj stavebnom zákone a jeho príprave. "Ak nebude kvalitný, môžeme ohroziť čerpanie fondov," poznamenal Tréger.

Veľký dôraz by sa mal klásť na modernizáciu samosprávy, napríklad na plánované vytváranie zdieľaných centier, kedy by mala byť služba obyvateľom poskytovaná rýchlejšie, kvalitnejšie a lacnejšie. Začať by sa malo s 50 pilotnými projektmi, ich počet by sa mal postupne rozširovať.

Jednou z dôležitých vecí je podľa šéfa ZMOS-u aj to, že nie sú "skokanským mostíkom" do veľkej politiky, od toho sa chcú dištancovať. "Ak chce ísť niekto zo samosprávy do politiky, nech to skúsi cez parlamentné voľby, ale my sa dištancujeme od koalície aj opozície. Chceme byť ale súčasťou každého riešenia," odkázal Tréger.

Odznieť by malo tiež to, že samosprávy chcú byť partnerom pre štát, čo potvrdili aj počas pandémie. V tejto súvislosti poukázal predseda združenia aj na to, že stále existujú tí, ktorým nikto za ich pomoc a prácu nepoďakoval. Príkladom sú podľa neho dobrovoľné hasičské zbory, ktoré dezinfikovali miestnosti, nosili obedy či organizovali ľudí pred testovacími miestnosťami. "Urobili veľmi veľa dobrej roboty a nikto sa o nich nezmienil," zdôraznil Tréger.


Ochrana osobných údajov | Tieto internetové stránky používajú súbory cookie. Zásady používania súborov cookie.
© Copyright 2022 Združenie hlavných kontrolórov miest a obcí Slovenskej republiky